Logo Eibarko Udala
1. honetxek
1. [honexek] . erak. (TE). Intensivo [mismo,-a] de "honek".   1. graduko indartutako ergatibo singularran formia da. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike. Honetxek ein dau oker hori. / Éste ha hecho ese daño. Ik. hau.  "Con acento prosódico en la segunda e" (TE, 597): [onétxek].
2. hónetxek
2. [hauexek] . erak. (TE). Intensivo [mismos,-as] de "hónek".   1. graduko indartutako forma plurala da, bai nominatibokua bai ergatibokua. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike. Honetxek, eta ez besterik, dira hondamendi hori ein dabenak! / ¡Éstos, y no otros, son los que han hecho ese desastre! Ik. honetxek, hau.  "Con acento prosódico en la o" (TE, 595): [ónetxek].