Eibarko euskara hiztegia
1. honetxek
1.
[honexek]
.
erak.
(
TE).
Intensivo [mismo,-a] de "honek".
1. graduko indartutako ergatibo singularran formia da. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike.
Honetxek ein dau oker hori. / Éste ha hecho ese daño.
Ik.
hau.
"Con acento prosódico en la segunda e" (TE, 597): [onétxek].
2. hónetxek
2.
[hauexek]
.
erak.
(
TE).
Intensivo [mismos,-as] de "hónek".
1. graduko indartutako forma plurala da, bai nominatibokua bai ergatibokua. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike.
Honetxek, eta ez besterik, dira hondamendi hori ein dabenak! / ¡Éstos, y no otros, son los que han hecho ese desastre!
Ik.
honetxek,
hau.
"Con acento prosódico en la o" (TE, 595): [ónetxek].